A címeradományozásra emlékezett Somogy
Somogy vármegye az országban elsőként kapott 1498. január 6-án pecséthasználati jogot és címeres levelet. II. Ulászló királytól. Az 527. évfordulón is ünnepi üléssel emlékezett Vízkeresztkor a Somogy Vármegyei Közgyűlés a kaposvári Vármegyeháza Dísztermében.
Gelencsér Attila, Kaposvár és a Zselic országgyűlési képviselője a 2024-es év nehézségei mellett megemlékezett az önkormányzati választásról, melyen magabiztos sikert arattak a kormánypártok, s ezzel immár ötödik alkalommal többségük van a közgyűlésben. Az eredmények mellett megemlékezett a tavaly elhunyt Gyenesei Istvánról is.
Ezt követően Biró Norbert elnök ünnepi beszédében hangsúlyozta: Somogy Vármegyei Közgyűlés elnökeként évről évre büszkeséggel tölt el, hogy január 6-án Somogy nemcsak az egyik legősibb keresztény ünnepet ülheti, hanem azt a napot is, amikor a vármegye II. Ulászló királytól címeres levelet és pecséthasználati jogot kapott: a vármegyék közül elsőként… Ezen a jeles napon azokra is emlékezünk, akik ezért az országért, ezért a nemzetért dolgoztak, akik életüket áldozták érte. Emlékeznünk kell mindazokra, akik a hazáért, Somogyországért adták életüket az elmúlt többszáz évben, s azokra is, akik mindennapi munkájukkal annak felemelkedését szolgálták egykor, s akik szolgálják ma is. Valamennyiük közös ünnepe ez a nap.
Az előző önkormányzati ciklus nehézségei között kiemelte a COVID, az energiaválság, a szomszédunkban zajló háború okozta nehézségeket, illetve az uniós források visszatartását, majd megjegyezte: Szerencsére ez a területfejlesztési beruházások terén kevésbé volt érzékelhető, hiszen a magyar kormány megelőlegezte azok költségeit, így nem maradtak el a megtervezett fejlesztések. Ennek is köszönhetjük, hogy befejeződtek a TOP projektek és zajlanak a TOP Plusz beruházások, melyeknek köszönhetően már több mint 110 milliárd forinttal gazdagodhatott Somogy.
Hangsúlyozta: Tudom, hogy bőven van még mit tenni, eddig csak részsikereket értünk el. De olyan részsikereket, melyek ténylegesen az itt élők érdekeit szolgálják. A számtalan megújult vagy éppen újonnan épült óvoda és bölcsőde mutatja, hogy hisznek a jövőben a somogyiak. Ahogy a fejlesztésen átesett rendelők, szociális létesítmények, a termelői piacok, az ipari parkok, közlekedési és turisztikai beruházások vagy éppen a sok települést sújtó belvíz elvezetési gondok megoldása is a jövőbe mutat számukra. Hisznek abban, hogy a szülőföld nem csak egy elcsépelt frázis, egy üres kifejezés, hanem egy valóban létező, a múltat a jövővel összekapcsoló összetartozás alapeleme. Ezért is kiemelkedő a felelősségünk, hogy ezt a földet, ezt az országnyi vármegyét úgy építsük, úgy fejlesszük, hogy az itt élők büszkék legyenek rá, hogy aki netán elmegy innen, visszavágyjon, s ha visszatér, lelje újból „honját a hazában”, élje át újból a szülőföld adta összetartozás érzését. Nem egyszerű feladat, de erre vállalkozott az ősszel megalakult új közgyűlés. Pártpolitikai hovatartozástól függetlenül ezt kell szem előtt tartanunk.
Ünnepi beszédének zárásaként a közgyűlés elnöke kiemelte: Új ciklus, új év, új kihívások elé néz majd vármegyénk. Újabb megoldandó feladatok várnak rá a jövőben… Csak akkor építhetünk mindannyiunk számára társadalmi és gazdasági szempontból is előremutató jövőt, ha közösen cselekszünk. Ha a következő generációk számára átadjuk mindazt a tudást, amit elődeink felhalmoztak, hiszen a helyi történelem, kultúra, hagyományok megismerése segíti megérteni, hogy kik vagyunk, honnan jövünk és hová tartozunk.
A nap díszvendége, Prof. Dr. habil. Szakály Sándor, DSc Széchenyi-díjas történész, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója egykori törökkopányiként a szülőföld fontosságát említette beszédében, kiemelve, hogy mit jelent somogyinak lenni, mit jelent elmenni és visszajönni. Történelmi személyiségeken keresztül sorolta a példákat, majd kiemelte: a közös ügyek összekötnek. Ha képesek vagyunk felülemelkedni a problémákon, ismét nagyok lehetünk.
A hagyományoknak megfelelően az ünnepi beszédeket követően a közgyűlés elnöke átadta a közgyűlés által megszavazott kitüntetéseket. A Somogy Vármegyei Közgyűlés azon személyek és kollektívák elismerésére, akik kiemelkedő tevékenységükkel a vármegye fejlődését szolgálták, illetve munkájukkal kimagasló érdemeket szereztek, elismeréseket alapított. A Somogy Vármegyei Közgyűlés 2024 szeptemberi döntése értelmében a vármegye legmagasabb szintű elismerését, Pro Comitatu Somogy kitüntetést adományozott Dr. Safar Ahmed sebész főorvos, a Siófoki Kórház-Rendelőintézet Sebészeti Osztályának osztályvezető-helyettese számára.
Somogy Polgáraiért Díjjal ismerte el Bognár Jánosné, a Darányi Háziorvosi Szolgálat nyugalmazott körzeti ápolónője, Galácz György Vince, Balatonmáriafürdő volt polgármestere, Dr. Kovács Emőke történész, Dr. Pósa István László, a Nagyatádi Kórház Sebészeti Osztályának osztályvezető főorvosa, Réti Dávid, a KAVÍZ Kft. csatornahálózati technikusa, szakszervezeti vezetője, Stikel János, a Nyugdíjasok Szervezeteinek Somogy Vármegyei Szövetségének elnöke, és Dr. Varga Péter Pál, a somogytúri Kunffy Lajos Emlékmúzeum igazgatója munkásságát.
Somogy elismert értékeiről is közgyűlési határozat született. A döntés értelmében a vármegye vonzerejének növeléséhez, megyénk népszerűsítéséhez nagymértékben hozzájárult Takács Klára operaénekes életműve, ezért számára Örökségünk - Somogyország Kincse kitüntető címet adományozott a Somogy Vármegyei Közgyűlés. Az ünnepi hangulatról Gőbölös Krisztina énekes-színész, a kaposvári Nagyboldogasszony Iskolaközpont Rézfúvós Kamaraegyüttese és Szabó Dániel versmondó gondoskodott.